Blog
Różnice między stałym a ruchomym aparatem ortodontycznym
Równe i zdrowe zęby są podstawą pięknego uśmiechu, o którym każdy marzy. Prawidłowy zgryz wpływa na całe życie. Wzrost pewności siebie, i naturalne rysy twarzy to tylko niektóre z zalet fizjologicznego zgryzu. Leczenie ortodontyczne to ogromna szansa na wymarzone efekty, zarówno wizualne, jak i czynnościowe.
Jakie wady zgryzu występują najczęściej?
Ludzka szczęka zaczyna formować się w organizmie bardzo wcześnie - już po kilku tygodniach w łonie matki. Niestety dość często zdarza się jednak, że nie wykształci się ona odpowiednio, co skutkuje wadami zgryzu. Nieraz mogą one same się skorygować z czasem, jednak nie zawsze tak jest. Przyjrzyjmy się wadom zgryzu, które występują najczęściej.
W jakim wieku zaprowadzić dziecko do ortodonty?
Profilaktykę wad zgryzu warto rozpocząć już we wczesnych dzieciństwie, ponieważ bardzo wielu nieprawidłowościom w ustawieniu zębów można przeciwdziałać, zanim jeszcze doprowadzą do poważniejszych problemów, skutkujących np. koniecznością stosowania aparatów stałych. Co więcej, niektóre wady, które są łatwe do wyeliminowania u dzieci, w kolejnych latach mogą się pogłębiać, utrudniając skuteczne leczenie. Dlatego warto kontrolować stan uzębienia u dzieci, a także wybrać się na kontrolną wizytę u ortodonty. W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić gabinet ortodontyczny?
Czy nieleczona wada zgryzu może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych?
Często wydaje nam się, że wady zgryzu to problem wyłącznie natury estetycznej. Tymczasem wszelkie zaburzenia w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej, które nie zostaną poddane stosownemu leczeniu, mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.