Jakie są przyczyny krzywego zgryzu?
Wady zgryzu są schorzeniami bardzo często występującymi, chociaż w wielu przypadkach nie sposób zauważyć ich na pierwszy rzut oka. Wyróżnić można wiele rodzajów wad zgryzu prowadzących do różnych patologii i obejmujących inną część żuchwy lub szczęki. Warto wiedzieć, że wady zgryzu są nie tylko problemem natury estetycznej – na wyższym poziomie zaawansowania mogą utrudniać oddychanie czy spożywanie posiłków.
Jakie przyczyny krzywego zgryzu można wyróżnić?
Zgodnie z dostępną wiedzą wady zgryzu najczęściej są spowodowane zaburzeniami położenia względem siebie łuków zębowych. Ze względu na podłoże można wyróżnić wady zgryzu wrodzone i nabyte. Wady wrodzone, nazywane również dziedzicznymi są przekazywane wraz z genami. Zalicza się do nich ciasno rozmieszczone zęby lub nietypowy kształt szczęki. Wady nabyte są skutkiem oddziaływania czynników zewnętrznych. Wśród wszystkich patologii zgryzu wyróżnić można:
- Tyłozgryz,
- Przodozgryz,
- Zgryz krzyżowy,
- Zgryz głęboki,
- Zgryz krzyżowy,
- Stłoczenie,
- Zęby odseparowane.
Jakie wady zgryzu występują najczęściej?
Najpopularniejszymi wadami zgryzu jest tyłozgryz oraz przodozgryz. Tyłozgryz cechuje się cofnięciem dolnego łuku zębowego względem górnego. Pomiędzy przednimi zębami górnego i dolnego łuku pojawia się przerwa. Mocno zaawansowany tyłozgryz może negatywnie wpływać na wymowę. Kolejnym typem wady jest przodozgryz – dolny łuk zębowy jest wysunięty do przodu, przez co zauważalne jest zachodzenie dolnych zębów na górny. Ten typ wady wpływa na wygląd twarzy. Leczeniem tego rodzaju patologii zajmują się ortodonci. Plan działania w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania wady, a także wieku pacjenta. Do leczenia najczęściej wykorzystywany jest aparat ortodontyczny, w niektórych przypadkach konieczna jest jednak operacja.