Jakie wady zgryzu występują najczęściej?
Ludzka szczęka zaczyna formować się w organizmie bardzo wcześnie - już po kilku tygodniach w łonie matki. Niestety dość często zdarza się jednak, że nie wykształci się ona odpowiednio, co skutkuje wadami zgryzu. Nieraz mogą one same się skorygować z czasem, jednak nie zawsze tak jest. Przyjrzyjmy się wadom zgryzu, które występują najczęściej.
Wady zgryzu – rodzaje
W stomatologii istnieje pojęcie „norma okluzji”, czyli stan prawidłowy, w jakim powinny znajdować się dobrze wykształcone zęby w jamie ustnej. Wszelkie odstępstwa od tej normy mogą kwalifikować się jako wady zgryzu lub do nich prowadzić. Istnieją jednak różne rodzaje wad zgryzu.
1. Zgryz otwarty. Według norm, zęby górne i dolne powinny się ze sobą stykać w pewnych punktach. Jeśli jednak w ogóle się nie stykają, mamy do czynienia ze zgryzem otwartym, co skutkuje powstaniem szpary niedogryzowej. Wada tego typu nie tylko utrudnia prawidłowe przeżuwanie czy odgryzanie pokarmu, ale także wyraźne mówienie. Dolny odcinek twarzy jest wtedy wydłużony.
2. Tyłozgryz. Ten rodzaj stanowi zdecydowaną większość występujących obecnie wad zgryzu (około 70%). Polega ona na charakterystycznym cofnięciu dolnego łuku zębowego względem górnego. Zęby przednie wówczas nie stykają się, przez co niewyraźnie mogą brzmieć spółgłoski takie jak „s” czy „z”. Wada ta występuje u wielu dzieci, utrudniając im jedzenie, gdyż wymaga obniżenia żuchwy i wysunięcia jej do przodu, aby odgryźć kawałek pokarmu.
3. Przodogryz. Odwrotnie niż w poprzednim przypadku, tym razem to zęby dolnego łuku zachodzą na łuk górny. Wpływa to w widoczny sposób na wygląd twarzy – osoby z tą wadą zgryzu mają groźny, nieco „gangsterski” wyraz twarzy kojarzony też z rodem Habsburgów. Ta wada zgryzu może także utrudniać prawidłową artykulację.
4. Zgryz krzyżowy. Inaczej wada ta nazywana jest także wadą poprzeczną, a to dlatego, że zęby dolne zachodzą na górne tylko w pewnych obszarach lub na przykład tylko po jednej stronie. Może to wynikać z tego, że dziecko przez dłuższy czas przeżuwa tylko jedną stroną szczęki.
5. Zgryz głęboki. Polega na silnym zachodzeniu zębów górnych na dolne, przez co zęby mogą się ścierać, a twarz wyglądać niesymetrycznie. Wady tego typu, tak samo jak krzyżowe, należy bezwzględnie korygować, gdyż według badań mają one związek z parodontozą lub innymi problemami dentystycznymi.
Wyżej wymienione wady zgryzu występują najczęściej, choć oprócz nich obserwuje się także inne rodzaje wad, takie jak stłoczenia (czyli zęby zbyt duże w stosunku do zębodołów) czy zęby odseparowane (widoczne szersze szpary między zębami).
Wady zgryzu – leczenie
W przypadku leczenia wad zgryzu dużą rolę odgrywa szybkość reakcji. Dlatego jeśli tylko zauważymy u swojego dziecka objawy mogące wskazywać na jakąś wadę zgryzu, należy jak najszybciej odwiedzić gabinet ortodontyczny. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na jak najlepsze skorygowanie, a nawet całkowite wyleczenie zgryzu, a zarazem wyeliminowanie ryzyka wielu chorób w przyszłości.
Różnice między stałym a ruchomym aparatem ortodontycznym. Przeczytaj na naszym blogu